Sa terma pėrmban FGJSSH i vitit 1980 dhe cila ėshtė struktura e tyre ?
Fjalori i Gjuhės sė sotme shqipe ėshtė i tipit tė mesėm. Ėshtė botuar nė Tiranė mė 1980, nga njė grup autorėsh dhe ėshtė ribotuar njė vit mė vonė edhe nė Prishtinė nga Rilindja. Ky Fjalor ka 41066 fjalė e shprehje fjalėsh. Ka edhe njė numėr tė madh termash e shprehjesh terminologjike nga fushat e ndryshme tė dijes sonė dhe kjo do tė jetė problematika e kėtij shkrimi.

Ēdokush qė e shfleton kėtė Fjalor sheh se nė ēdo faqe gjen me qindra terma tė fushave tė ndryshme. Se sa ėshtė numri i tyre, atė askush me saktėsi nuk mund ta thotė. Prandaj kjo ēėshtje pėrherė mė ka zgjuar kėrshėrinė dhe mė ka nxitur qė t“i qasem kėsaj problematike pak mė seriozisht. Dhe, pas njė analize bukur tė thukėt kuantitative kam arritur tė definoj saktėsisht numrin e pėrgjithėm tė termave dhe tė shprehjeve terminologjike tė fushave tė ndryshme nė kėtė Fjalor, kuptohet, duke u mbėshtetur nė Fjalorin elektronik shpjegues tė gjuhės sė sotme shqipe, tė cilin po jua prezantojmė lexuesve nė kėtė shkrim.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 159 KB ...)
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )