Struktura gramatikore e fjalėve me vizė lidhėse nė Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe
Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe tė vitit 1980 ( mė tutje FGJSSH) janė pėrfshirė 225 fjalė tė formuara me vizė lidhėse. Ky numėr ėshtė i vogėl nė krahasim me numrin e pėrgjithshėm tė cilin e pėrmban ky Fjalor ( kur dihet se Fjalori pėrmban mbi 41000 fjalė e shprehje ). Por, megjithatė, kėto fjalė janė me interes pėr studiuesin e gjuhės shqipe pėr faktin se ato kanė njė strukturė bukur tė larmishme fjalėformuese dhe gramatikore. Prandaj kjo ėshtė edhe arsyeja qė iu qasem kėsaj kategorie leksiko-gramatikore.

Lexo shkrimin e plotė nė ( PDF, 104 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 prill 2010 )