Fjalė e urtė

S'ėshtė as pėr endė as pėr miell.

Shpėrndarje


Ndikimi i ideologjisė nė varietetet e shqiptuara tė shqipes
    Bindjet, opinionet dhe ideologjitė e ndryshme janė tė lidhura ngushtė edhe me gjuhėt. Ato kanė ndikim jo vetėm nė procesin e standardizimit, por edhe nė sjelljen gjuhėsore tė folėsve tė tyre. Ky ndikim del edhe nė rastin e shqipes.
Punimi nuk merret ēėshtjen e parė, d.m.th. me politikat e standardizimit dhe tė planifikimit gjuhėsor tė shqipes. Synon tė pasqyrojmė ēėshtjen e dytė, d.m.th. ndikimin e varietetit tė folur tė gjuhės sė elitės politike mbi varietetet e shqiptuara tė shqipes standarde dhe sjelljen gjuhėsore tė folėsve tė standardit nė ditėt e sotme.
 Matjet vėrtetojnė se disa ndryshore tė pėrdorura nga elita politike e kohės i kanė rezistuar pritshmėrisė sė mėnjanimit nga gjuha e folur standarde. Kjo pėr faktin se kanė pasur prestigj ideologjik, pasi qė pėrdoreshin nga qendra tė caktuara tė elitės politike e tė cilat ishin me prejardhje rajonale nga Jugu i Shqipėrisė.
    Ky punim vėrteton, gjithashtu, se trajtat e tilla me kohė janė shtrirė edhe te folėsit e tjerė, tė cilėt mund tė mos e kenė pasur prejardhjen nga Jugu, por mund t’i kenė kapur kėto forma si shqiptim prestigjioz, gjithnjė duke imituar varietetin e gjuhės sė folur tė elitės politike.
Fjalė kyēe: Ideologji, elitė politike, gjuhė standarde, gjuhė dialektore, varietete shqiptimore, tinguj, nyjėtim dialektor, nyjėtim prestigjioz.

Lexo shkrimin e plotė  nė PDF  (169 KB) ...
 
Gjuha, kultura dhe mendimi
    Nė kėtė punim seminari, autori Mentor Hajrizim ka paraqitur teoritė ose mendimet pėr rrjedhėn, origjinėn, pėrkufizimet dhe raportet midis gjuhės, kulturės dhe mendimit.A ka ardhur nė pėrfundim se raportet ndėrmjet tyre, domosdoshmėrisht, nuk mund tė jenė  nė pajtim nė mes vete, sepse ato herė janė tė arsyeshme e herė tė paarsyeshme.

Lexo shkrimin e plotė ( PDF, 161.01 KB)...
Aktualizimi i fundit ( mė 4 janar 2015 )
 
Shkurtesat nė Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe tė vitit 1980
Nė kėtė shkrim kemi pėrfshirė tė gjitha shkurtesat qė janė pėrdorur nė Fjalorin e gjuhės sė sotme  shqipe tė vitit 1980.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 56.0 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 12 janar 2014 )
 
Irena Sawicka pėr strukturėn e rrokjes nė shqipen e Kosovės
    Pak vite mė parė Irena Sawicka botoi edhe njė studim tė rėndėsishėm nė fushė tė fonetikės sė shqipes. Punimi i kushtohet strukturės sė rrokjes nė shqipen dialektore. U publikua nė revistėn shkencore "Gjurmime albanologjike" tė Institutit Albanologjik tė Prishtinės (Sawicka, 2008:55-62).
   Rrokja nė fonetikė cilėsohet si njė ndėr njėsitė mė tė pastudiuara. Nė aspektin teorik, kjo njėsi gjuhėsore nė shqipe deri tashti ėshtė trajtuar nga Anastas Dodi (Dodi, 2004:125-142),Rexhep Ismajli ( Ismajli, 1985:156-160) dhe tash sė voni edhe nga Aljula Jubani (Jubani-Bengu Aljula, 2013:f?).
   Gjuhėtarė tė tjerė shqiptarė rrokjen dhe strukturėn e saj e kanė pėrmendur pėrciptazi nė hulumtimet e tyre pėr tė folme tė ndryshme dialektore tė shqipes, mirėpo interpretimet pėr tė nuk kanė shkuar pėrtej pėrshkrimeve teorike qė ishin bėrė mė parė. Prandaj, pėrzgjedhja e punimit studimor "Struktura e rrokjes nė shqipen kosovare", i gjuhėtares polake, Irena Sawicka, pėr kėtė kumtesė, kujtoj se sjell disa interpretime tė reja pėr modelet rrokjesore nė shqipen dialektore, si dhe interpretime pėr shoqėrimet dhe restrikcionet kombinatorike tė tingujve bashkėtingėllorė nė kuadėr tė kėsaj njėsie.  
   Jam i vetėdijshėm se kjo kumtesė pasqyron vetėm njė segment tė vogėl tė tė arriturave shkencore tė kėsaj gjuhėtareje polake pėr ēėshtje tė ndryshme tė gjuhės shqipe.


Lexo shkrimin e plotė ( PDF, 138 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 2 nėntor 2013 )
 
Listė fjalėsh tė huaja tė zbėrthyera nė gjuhėn shqipe
Njė shkrim tė shkurtėr lidhur me pėrdorimin e fjalėve tė huaja qė nė raportimet e medieve tė shkruara ėshtė jashtėzakonisht i dendur.

Lexo shkrimin e plotė nė (PDF, 66,3 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 4 tetor 2013 )
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 1 - 10 / 109